Pieni neuvo jonka opin itsekkin aikoinaan. Älkää ajatelko sitä pois jättämisenä vaan ottakaa käyttöön parempaa tavaraa. Esim. tuo sokeri ja suolakin.. ne perusmarketin raffinoidut kamat ovat kyllä kaukana sokerista ja suolasta enkä yhtään ihmettele että jos nämä aiheuttavat vaikka minkälaisia haittoja. Aito merisuola tai tumma luomu sokeri ei ole läheskään niin paha kun meille mediassa väitetään. Sama koskee kaikkia muita ruoka-aineita. Pitää vaan ottaa se askel ja siirtyä parempaan eikä jäädä mässäilee sitä mitä oletuksena meille tarjotaan halvalla sillä laatutavaraa se ei ole. Ruokateollisuus haluaa tehdä rahaa, heille terveysseikat tuskin ovat ensisijainen juttu, muutenhan meillä ei olisi noita kansantauteja edes. Myydään vaan "syötävää" halvalla vaikka keinotekoisesti.
Ajatellaan vaikkapa noita peruskarkkejakin, mistä ne on tehty? No hedelmiä ja marjojahan niissä on käytetty, sekaan on tungettu ties mitä kemikaaleja mm. väriaineita jotka koostuu hyönteisestä ja sekin on nykyään keinotekoista, eh?
http://fi.wiktionary.org/wiki/karmiini Eläinten luista ja jäänteistä saatua liivatetta. Jotain säilöntäaineita, valkaistua sokeria ja ties mitä muuta turhaa. Miksi alistua tähän makunystyröitä huijaaviin kemikaaleihin kun voi syödä juuri näitä aitoja hedelmiä ja marjoja josta ne karkit saa makunsa ensisijaisesti. Sen lisäksi voit vielä tehdä helposti miksejä sekoittamalla juuri niitä makuja mistä itse pidät ilman syöpää, hammastuhoja ja muista sairauksia sekä pahaa oloa aiheuttavia efektejä.