Miksi ei olisi reilua tukea Ukrainaa, kun Ukraina pyytää apua ja uskoo vielä voittavansa sodan? Pitäisikö Ukrainalle kääntää selkä ja sanoa, että sori ei haluta tukea teitä?
Lisäksi on se näkökulma, että Venäjä pitää pysäyttää Ukrainassa, tai se hyökkää seuraavaksi muualle. Jos sotaa ei käytäisi Ukrainassa, niin se olisi sitten Baltiassa, Suomessa yms. On naiivia kuvitella, että Venäjä ei jatkaisi sotaretkeään Ukrainan jälkeen.
Lisäksi on vielä se todellisuus, että Venäjä ei ole lähelläkään sodan voittoa Ukrainassa ja ei ole saanut oikeastaan mitään aikaan sodan alun jälkeen. Jos katsotaan esim. tuota Venäjän suurhyökkäystä Harkovassa, niin eihän Ukrainalla ollut mitään vaikeuksia pysäyttää sitä. On hyvinkin todennäköistä, että Ukraina valtaa vielä alueensa takaisin ja ajaa Venäjän pois Ukrainasta.