MÄ en rehellisesti sanottuna tiedä tarkkaan. Loogisesti ajateltuna eihän cac arvo yksistään sinällään kauheasti kerro. Jos siellä on ikää, tupakkaa, verenpainetta, geenejä, vähäinen aktiivisuus, korkee kolesteroli, niin varmasti merkitsee. Tuohon lisätään diabetes mellitus(diabeteksen esiaste) niin olisin kyllä huolissani. Mikä noista sitten on se fataalein? Varmaan verenpaine ja kolet päin helsinkiä.
Jos cac arvo nolla ja noi muut arvot vituillaan, niin cac arvon tuijottaminen on todnäk se pienin murhe. :D
Fakta ihan oikeesti ja aidosti on, että kolearvojen seuraaminen on tärkeetä. Suuri määrä rasvaa vaikuttaa näihin- uskallan jopa väittää että yleisesti suurin tekijä. Geenifriikkejäkin varmasti on. Itellä oli 12-17 vuotiaana ruokavalio meinaan melkonen. Siltikään ylipainoo ei ollu eikä kolearvot ollu kun 5,1-5,3 ''pahimmillaan''. (esim iltapala saatto olla pizza, pellillinen ranskalaisia, punanen maito litra ja joku jugurtti litra.) Rupee sokeri ja rasvamäärä olee kiitettävä.
Samaan hengenvetoon on kirjotettava, että niin on sokeriarvojenkin seuraaminen.(paastosokerien) En tosin usko, että aktiivinen normaalipainonen edes voi 2-tyypin diabetekseen sairastua.