Conor-fanina toivoisin, ettei tämä ottelu toteudu, sillä näen ukon mahdollisuudet Floydia vastaan nyrkkeilyssä todella olemattomina. Kaikenlaista voi sattua, mutta todennäköisyydet on hyvin pienet ja sieltä voi tulla jopa melkoinen nöyryytys pahimmillaan.
En vain näe, että Conor pystyy tuomaan pöytään yhtään mitään sellaista, mitä Floyd ei olisi jo kohdannut moneen kertaan huomattavasti Conoria kovempien maailmanhuippu nyrkkeilijöiden toimesta. Siellä on ollut puhtaita boksaajia, siellä on ollut villisti ja paikoin hyvinkin likaisesti tappelevia eteläamerikkalaisia ja kaikkea näiden väliltä. Nämä ottelijat ovat vuosikausia analysoineet Floydia ja etsineet aukkoja pelistä joita ovat sitten päässeet yrittämään hyödyntää.
Miten porukka ajattelee, että Conor pärjäisi nyrkkeilykehässä esim. Maidanaa, Cottoa, Pacquiaota tai Saul Alvarezia vastaan? Kaikki nämäkin Floyd on onnistunut voittamaan.
En usko, että Floyd myöskään lähtee köykäisesti otteluun jossa panoksena on tahraton record ja kuitenkin hyvin nukuttavasti lyövä vastustaja.
Kuten sanoin, kaikki on mahdollista, mutta vaikea on nähdä Conorin tätä voittavan.
Floyd ei itselle ole mikään suosikki, kaukana siitä. Toivoisin, että lähtisi vielä haastamaan GGG:n ja pyörtyisi käsittelyssä, mutta pakko se on myöntää, että aika hemmetin kovasta ottelijasta on kyse.