Tableteissa oli b6-vitamiinin pitoisuus 3-kertainen sallittuun verrattuna. Pääsääntöisesti jenkkien ravintovalmisteissa on aina joku vitamiini tai hivenaine, joka ylittää sallitut rajat. En suosittele kyseisten tuotteiden tilaamista EU:n ulkopuolisista maista.
Kysyin vielä tarkennusta tällaisten aineiden maahantuonnista, tuota b6-vitamiinia kuin myös kaikkia muitakin ainesosiahan saisin ostaa apteekista ja/tai luontaistuotekaupasta vaikka kilokaupalla ilman reseptiä. Ja näin minua valistettiin:
Matkustajan tuomisena saa tuoda mukanaan EU:n ulkopuolisista maista ja EU:sta omaan käyttöön. Postitse ei saa tuoda EU:sta postitsekaan jos luokitellaan lääkkeenomaiseksi valmisteeksi. Toisaalta Tulli ei pysty EU-postia aukottomasti valvomaan,joten kyllä niitä varmasti tavaravirrassa liikkuu. Yksityiskohtaisia tuotetietoja maahantuonnista saat Tullista
www.tulli.fi tai puhelimitse.
Että tällainen tarina opiksi ja ojennukseksi moista operaatiota harkitseville. Kannattaa ensin ottaa selvää säännöistä ja määräyksistä ja tilata vasta sitten! :opetus