Ihan jo striiminkin välityksellä täytyy sanoa, että olipa poikkeuksellisen komeat puitteet Suomalaiseen kamppailutapahtumaan!
Selostus toimi myös oikein hyvin, joskin pieni nipotus siitä, että oma tarina kannattaa jättää tauolle siksi aikaa, kun häkissä esim. julistetaan ottelun voittajaa, niin ei tule kakofoniaa.
Hyvää matchmakingia, joka tuotti useita hyviä otteluita. Venäläinen otteli hyvin, kunnes tuli yläpotku läpi. Forsberg oli edelleen iskussa ja tätä ottelua olisi seurannut pidempäänkin. Suomela otti vakuuttavan voiton.
Santalahden ottelussa kävi nyt käytännössä niin, että Olli sai kuonoon, mutta voitti ottelun, kun toinen ei osannut noudattaa sääntöjä. Kova ukko tuo puolalainen kyllä on.
Theo otteli kypsästi ja voitti selvästi, mutta hankalan oloinen osuttava tämä Dara on.
Makwan otteli vahvasti omalla vahvuusalueellaan ja otti voiton. Tässä toki jo lähtökohtaisesti oli vaikea näissä asetelmissa antaa Salovaaralle kovin suuria voiton mahdollisuuksia.
Immu vs Stagala. Katsoin jotain niitä vähäisiä säkinlyöntivideoita Immulta ja ajattelin, että tuon täytyy /tuo toivottavasti on feikattua, sillä niin huonolta ja jäykältä se tekeminen näytti. No, ei ollut selvästi feikattua.
Veikkasin Immun vievän silti ihan sillä rutiinilla, että on kuitenkin pitkä kamppailukokemus. Toisin kävi! Nyt lyötiin ristiin ja Immu otti kopin. Ei tässä kuitenkaan mistään tuuriosumasta ollut kyse. Immu oli niin hidas ja reaktiot jo ennen tuota osumaa kielivät siitä, että kohta voi käydä hassusti.
Stagalalle propsit siitä, että pää kestää selvästi paineita. Ei ole helppo paikka lähteä ekaan otteluun tuollaisen yleisön eteen, kaiken tuon mediarumban keskellä. Uskallusta löytyi myös lähteä lyömään rohkeasti vastaan ja osasi viedä homman komeasti loppuun.
Ikä on toki yksi tekijä, mutta ei läheskään kaikki tuon ikäiset (tai vähän vanhemmatkaan) noin hitaasti ja jäykästi liiku, eivätkä laske molempia käsiä alas, ainakaan jos ei omat reaktiot ja etäisyydenhallinta toimi ollenkaan.
Tuosta voi jokainen katsoa jo ennen tuota osumaa, että miten Immu reagoi tilanteisiin ja mitä esim. Immun oikea käsi tekee silloin kun hän itse löi jabin. Kyllä siellä on se nyrkkeilyn perusosaamisen puute taustalla, jonka ikääntymisen tuomat vaikutukset sitten sinetöi. Immu oli vähän kuin Ben Askren nyrkkeilyssä Jake Paulia vastaan, mutta vanhempi.
Verrokkina, että jos Immu ja Stagala lähtisivät ottamaan lukkopainiottelun, niin en antaisi Stagalalle käytännössä mitään mahdollisuuksia vaikka olisi tuon nyrkkeilyyn käytetyn ajan käyttänyt painihommiin huippuvalmennuksessa. Kun siinä on se laji, jossa Immu on kuitenkin oikeasti ollut varsin hyvä joskus.
No nyt oli kyse kuitenkin nyrkkeilystä ja Stagala otti komean voiton!