SIIRTOMARKKINAT Argentiinan ja Real Madridin laituri Ángel di Marian mahdollisella siirrolla on spekuloitu pitkin kesää. Englantilaisen SkySportsin mukaan di Maria on nyt tehnyt valintansa.
SkySportsin mukaan di Maria on päättänyt tarttua Manchester Unitedin tekemään tarjoukseen.
Unitedin tiedetään olevan valmis panemaan likoon 100 miljoonaa puntaa eli noin 125 miljoonaa euroa tuodakseen Di Marian Old Traffordille.
Summasta puolet menisi siirtokorvauksena Di Marian nykyiselle seuralle Real Madridille ja puolet hänen palkkakuluihinsa. Daily Mailin mukaan ManU suunnittelee maksavansa Di Marialle 200 000 puntaa eli noin 250 000 euroa viikossa.
Manchester Unitedin kausi Valioliigassa alkoi yllätystappiolla Swanseaa vastaan kotikentällä. Manageri Louis van Gaal on ilmoittanut, että joukkuetta täytyy vahvistaa, mikäli United aikoo taistella liigamestaruudesta alkaneella kaudella.
Di Maria on herättänyt Unitedin lisäksi suurta kiinnostusta ainakin Ranskan mestarijoukkueessa Paris Saint-Germainissa. Hän oli mukana Argentiinan MM-kisajoukkueessa Brasiliassa. Argentiina saavutti kisoissa hopeamitalin.
(C) IS