Allekirjoittaneella ei ole henkistä tarvetta vähätellä HH:n roolia kovassa kestävyysliikunnassa, mutta jos pointti oli korostaa sitä suorituksen aikana, niin tämä ei nyt siinä oikein onnistunut.
Aunt Mabels muffinseissa on enemmän energiaa rasvasta. 100g tuotetta sisältää 380kcal, josta 42g HH (44%) mutta 21g rasvaa (50%). Kekseissä vastaavasti 420kcal, josta 62g HH (59%) ja 17g rasvaa (36%) eli vähemmän, mutta aika paljon silti.
Ei tuosta tule HH kuin 104g tuntiin (416kcal) eli enemmän pitäisi saada, jos ei ole kunnolla rasva-adaptoitunut ja kovilla tehoilla menee. Tosin AVG näytti olevan vain 280w eli aika leppoisa tahti pro-pyöräilijälle 2:30h lenkkiin ... eli ei takuuvarmasti oikeasti siinä mennessään myöskään kuluta 1100kcal tunnissa. Höpö-video tämä