Lantiolyönnin käsite tarkoittaa lantion lyömistä eteen, ei reisien lyömistä tankoon. Väistämättä se tanko yleensä niihin osuu, mutta tangon liikelinjan tulis pysyä mahdollisimman paljon ylöspäin, ei eteen.
Joka tapauksessa jokasen kolmen vaiheen: maastaveto, toinen veto, allemeno tulis olla edellistä selkeesti räväkämpi eli nosto kiihtyy loppua kohti.
Mä en mieluusti vastaile painonnostoliikkeiden tekniikkaprobleemiin netissä, koska teknisempinä liikkeinä ne vaatis ihan vähintään videoita ja mieluiten paikanpäällä koutsailua.
Jotain apua voi olla stopeista polven alla, jolloin sun on ikäänku pakko tehdä se kakkosveto kunnolla tai paino vaan ei liiku. Lisäksi joka ainoo nosto pitäs tehdä samanlaisena oli rautaa 40 tai 140kg. Tohon sun pitää erityisesti kiinnittää huomiota ja sivulta tehty videointi pitää olla sulla työkaluna jatkuvasti.