Itse suosittelen pyrkimystä ajattelutavan muutoksen, joskin se on helppo sanoa, mutta vaikeampi toteuttaa käytännössä tai antaa mitään konkreettisia vinkkejä.
Ensinnäkin pitää lakata ajattelemasta muita ajatellessaan ulkonäköä. Entä sitten vaikka lihon vähän ja kerään rasvaa; niin kauan, kun on vielä sellaisessa kuosissa että itsestä tuntuu hyvältä, niin ei vetää pipoa liian kireälle (kilpailijat tietty erikseen, mutta joku järki kautta linjan). Jos joku huomauttaa rasvasta, lihomisesta tai ylipäätään mistään ulkoisesta tai jopa muustakaan henkilökohtaisesta ominaisuudesta negatiiviseen sävyyn, on henkilö oman ajattelutapani mukaan jollain tavalla ahdasmielinen. Henkilöt jotka arvottavat ihmisiä tiukasti varsinkaan minkään ulkoisen ominaisuuden suhteen eivät ole mielestäni sen vaivan arvoisia, että heidän sinua koskevista mielipiteistä kannattaa liiemmin välittää. Ole itsekäs ja rohkeasti!
Toiseksi ajattele pitkällä tähtäimellä. Vaikka olisit dieetillä. Ei kannata lähteä siitä ajatuksesta, että nyt vedän ajan X ihan hullun tiukkaa linjaa. Tällöin kaikesta joutuu kieltäytymään ja varmasti houkuttaa. Tämä ei tarkoita, että itsekuria ei tarvittaisi. Kuitenkin suhtautumalla asioihin pitkäjänteisesti, ei pienistä asioista tulee maata kaatavia (esim. yhdestä kakkupalasta viikko tai kuukausitasolla) ja homma pysyy rennompana. Tavoitteita voi ja pitääkin asettaa, mutta toisaalta pitää myös muistaa olla armollinen ITSELLEEN(kin). Kaikkihan tässä ihmisiä ollaan. Jos ei nyt ole se rasvaprosentti niissä lukemissa ennen etelän matkaa tai kesää kuin oli aluksi kaavaillut niin sittenpä ei ollut, siihen ei kuole ja huomauttelijat kuitattiinkin jo yllä. Jatkaa dieettiä vielä hieman kaavailtua pidempään tai sitten on vain tyytyväinen itseensä siinä hetkessä ja ottaa opikseen myös omaa tavoitetasoaan kriittisesti ajatellen!
Siis:
1. Ole itsekkäämpi
2. Älä ajattele liikaa muiden mielipiteitä
3. Ole realistisempi (niin minäkuvassasi kuin tavoitteissasikin)
4. Ajattele pitkällä tähtäimellä
5. Ota rennosti ja VOI HYVIN niin henkisesti kuin fyysisestikin
=> Rennolla ja terveellä suhtautumisella tulevat dieetitkin sujuvat ihan varmasti paremmin