LaZKu, mainittakoon tuon mun maahanmuuttoasenteen suhteen se, että en hyväksy rikollisten yms maahanmuuttoa. Haluan vain selventää tämän, etten minäkään ole avoimesti kaikenlaisen maahanmuuton puolesta. Työperäisen maahanmuuton näen erittäin positiivisena asiana, jos muuttajilla vain on ammattitaitoa. Minulle on ihan sama, tekeekö sen työ täällä joku suomalainen tai maahan muuttanut henkilö, kunhan vain ammattitaitoa löytyy. Motivaatio tehdä työtä ei katso väriä, ja mulle on ihan sama onko esim työterveyslääkäri somali vai suomalainen jos koulutus ja osaaminen on kunnossa.
Sanoisin siis, että olen ehkä yksi noista maahanmuuttoon varauksella suhtautuvista ihmisistä. En tosin kuulu siihenkään ääripäähän, joka ammentaa kaiken tietonsa foorumeilta ja Iltasanomien lööpeistä, vaan käsittelen jokaista ihmistä yksilönä ja muodostan hänestä henkilökohtaisen mielipiteen jos mahdollista, ihan sama mitä tilastot kertovat. En myöskään kuulu siihen ryhmään, joka avaisi rajat ihan jokaiselle maahanmuuttajalle taustoihin tai henkilöhistoriaan katsomatta.
On surullisen selvää, että tällä foorumilla tällaista rationaalista otetta maahanmuuttoon ei katsota kovin hyvällä. Monille ääripäät tuntuvat olevan ainoa vaihtoehto, eli jos vähänkin puhut positiiviseen sävyyn maahanmuutosta, olet "viherpiipertäjä", jonka pitäisi mennä tutustumaan itä-Helsingin nykytilaan saadakseen kattavan kuvan koko Suomen maahanmuuton tilasta. Vaikka haluankin käsitellä maahanmuuttajiakin yksilöinä, on kokonaiskuvankin muodostaminen tärkeää. Minun on vain vaikea käsittää, kuinka saisin esimerkiksi aseman ympäristön ihmisiin tutustumalla paremman kuvan esimerkiksi työperäisestä maahanmuutosta Suomessa yms. Toisaalta jos taas linkkailisin tänne raiskausjuttuja Iltasanomista pureutumatta yhtään mahdollisesti vaikuttaviin tekijöihin yhteiskunnassa ja henkilöhistorioissa, minua taputeltaisiin olalle ja sanottaisiin, että "puhun asiaa".
Olen aiemmin maininnut, että olen työskennellyt todella monien maahanmuuttajien kanssa. Kokemukseni ovat olleet ainoastaan positiivisia. Kuitenkin tuo "rajat kiinni mamuille" -asenne ilman tarkempaa määrittelyä tai stereotypioinnin unohtamista tarkoittaa sitä, että tuo julkinen diskurssi leimaa nämäkin maahanmuuttajat todella negatiivisesti. On hienoa, jos ihmiset joskus oppivat ne harmaankin eri asteet sieltä mustan ja valkoisen ääripään väliltä. Jos todellakin halutaan puhua asiaa fraasin oikeassa merkityksessä, niin mielestäni ihmisillä tulee olla kyky argumentoida järkevästi ja perustella omat väitteensä ilman turhaa herjaamista ja mob-mentaliteettia.
Eiköhän asenteeni tiivisty tuossa aika hyvin.