Ella elefantin kanssa samaa mieltä, mutta thainyrkkeilyn pystyllä tarkoitan sitä, että se on Suomessa järkevin tapa toteuttaa pystyosaamista. Täällä on niin vaikea löytää hyviä nyrkkeilyvalmentajia ja suomalainen on sellanen vahva jäykkäkäsinen työkone, että uskon thainyrkkeilyn sopivan hyvin suomalaiseen tyyliin. On toki monia hyviä pystylajeja, mutta sentään valikoisin sen thain juuri tätä seikkaa vastaan pystyharjoittelumuodoksi Suomessa.
Ihanteellista olisi huippuammattilaistason nyrkkeilijä, joka osaisi blokata potkut. Itse vaan en näe suomalaista käsinopeutta, jolla pärjättäisiin lyömisellä tuolla isoissa kehissä. Kovat polvet, alapotkut ja kyynärpäät voisivat olla ase, jolla voisi niitä taitavia nyrkkeilijöitä voittaa. Suomalaisten taso matossa on erittäin hyvää. Siitä ei menestys ole kiinni. Pystypaini ja pystyosaaminen laahaa jäljessä.
Pystypainista sen verran ja alasvientien blokkamisesta, että niitä pystyy oppimaan kovalla työllä suht nopeastikin. Se treeni on vaan tylsää.