Eikös jotkut vedä ihan ennen treeniä samanlaisen kombon ku jotkut treenin jälkeen?
Mietin itekin tota maltoo siinä et varmaan rupee puuduttaa kun verensokeri laskee nopeesti insuliinipiikin jälkeen.
Kannattaa kokeilla. Itselleni toimii ihan hyvin esim. treeni drinkkinä välillä malto+gluta+leusiini kompo. 25-30g maltoa, 5g glutaa ja 5g leusiinia ja tarvittaessa 1-2g suolaa. Tuon olen havainnut ihan passeliksi treeni juomaksi jota lipitän pitkin treeniä, varsinkin jos tiedän, että treenin pituus ylittää sen maagisen 45 min rajan.
Nääh, vedän safkat 1-2h ennen salille menoo ja pieruhera-panimosokeri-kaakaojauhe-palkkarin salin jälkeen. Sopii budjettiin paremmin kuin mokomat hifistelyjuomat :D
"Vitargo® on ainutlaatuinen patentoitu hiilihydraatti, joka on kehitetty varastoimaan lihasenergiaa (glykogeenia). Vitargo-hiilihydraatti on hyvin iso, ja rakenteellaan se muistuttaa glykogeenia. Mitä isompi hiilihydraatti, sen nopeammin se kulkeutuu vatsan läpi, ja elimistö saa ohutsuolen kautta energiaa verenkiertoon. Tätä kutsutaan osmolariteetiksi. Mitä alhaisempi osmolariteetti, sen nopeampi on vatsan tyhjentyminen. Tähän tulokseen ovat Tukholmassa sijaitsevassa Karolinska Institutetissa tehdyt kliiniset tutkimukset tulleet. Tulokset ovat myös osoittaneet että Vitargo® varastoi nopeammin glykogeenia lihaksiin kuin tavallisiet ”urheilujuomahiilihydraatit”. MAUSTAMATON Vitargo® sisältää ainoastaan Vitargo-hiilihydraatin, minkä ansiosta on mahdollista valmistaa maustamattoman, voimakkaamman sekoituksen tai sekoitaa jauhe lempijuomasi kanssa!"
Maltoa ei ole nettikaupassa josta ostan. (tiiän, aika köyhää)
Voin kuitenkin ostaa sitten maltoa vitargon sijasta muualta jos se vitargo on ihan shittiä.
Ja dekstroosia ei taida yleisesti kannattaa kukaan eli ei sitä. Onko muita hyviä hiilareita palkkariin heran sekaan?
Niin ja protskuna on minttusuklaan makunen hera 80 . Himohyvää .
Löysin jonkun vanhan threadin missä ainakin Mike kehui vitargoa. Mutta ei siellä varsinaisesti vertailtu sitä malton kanssa ja haluaisin uusia
mielipiteitä.
Juu mulla on nyt Fastin Hera80,Malto6 ja creatiinia, eli miten kannattaa annostella esim. otan nyt ennen punttia yhden annoksen heraa ja siinä sekoitettuna creatiinia ja puntin jälkeen heraa ja maltoa.Onko tuo hyvä tapa vai??:wtf:
Miksei treeniä ennen voisi syödä, vaikka jotain ruokaa? Hera on muutenkin nopeasti imeytyvä proteiini, minkä takia ottaisin sen mieluummin vasta treenin jälkeen.
Kuulostaa ihan hyvältä tavalta juuri tuo mitä ehdotit. Kreatiinin ajoituksella - eli otatko ennen vai jälkeen treenin - ei ole paljoa väliä.
@munakas
Hera on kyllä nopeasti imeytyvä, mutta kun sen ottaa juuri siinä ennen treeniä niin minusta se ainakin toimii todella hyvin.
Käytän Whey-80 heraproteiinia, alan käyttämään myös maltoa.
Whey:n pakkauksessa lukee, että minun pitää sekoittaa 2dl heraa ja 2-3dl vettä/maitoa. Kysymys onkin, että kuinka paljon pistän maltoa suhteessa heraan? Entä veden/maidon määrä?
Sen verran kun haluat että hiilareita juomassas on. Ite sekotan massin heran ja maltot 2l jäätelö purkkiin, niin pistän 15 scooppia heraa ja 5 maltoa.. Ei se niin tarkkaa ole.
Nesteen määrällä ei ole mitään muuta väliä kun maku.. Kokeilemalla selviää
riippuu tavoitteista, jos haluat massaa niin enemmän, jos laihduttaa niin vähemmän. 50/50 on ihan passeli sääntö. Mömmöt shakeriin ja vettä päälle niin että täyttyy, ei se noilla jauheilla mitään rocket scienciä ole.
riippuu tavoitteista, jos haluat massaa niin enemmän, jos laihduttaa niin vähemmän. 50/50 on ihan passeli sääntö. Mömmöt shakeriin ja vettä päälle niin että täyttyy, ei se noilla jauheilla mitään rocket scienciä ole.