Vähän vanhahko threadi jo, mutta koetanpa nostella.. Eli napatyrä on kulkenut mukana jo muutaman vuoden ajan täälläkin. Kävin aikanaan ultrattavana, ja lekuri sanoi, ettei nyt ainakaan heti olisi leikkausjonoon laittamassa, vaan kehotti seurailemaan tyrää ja painelemaan sitä aina tarpeen mukaan sisäänpäin. (Tästä oon kyllä kuullut ristiriitaisia neuvoja.. Toisten mukaan tyrää ei sais painella.) Nyt tyrä on kuitenkin alkanut vaivata yhä enemmän, ja salilla varsinkin "isoissa liikkeissä" ja vapailla painoilla tehtäessä tyrä pullahtaa ulos ja muuttuu kivuliaaksi niin, että sitä saa olla tunkemassa takaisin sisälle jo jokaisen sarjan jälkeen. Arkielämässä (muualla kuin salilla) tuo tyrä ei oikeastaa vaivaa muuta kuin silloin, jos tulee syötyä liikaa tai vatsaa turvottaa muuten vaan. Silloin sitä ei saa työnnettyä takaisin sisään tyräportista, vaan se pullistelee itsepintaisesti siinä navan yläpuolella.
Tyräportti on siis siinä heti navan yläpuolella, ja sen tuntee kyllä nahan läpi selvästi sormin tunnustelemalla. Nyt olen vähän huolestunut, kun viime aikoina tuntuu niin kuin siihen aivan aiemman tyräportin viereen, navan vasemmalle puolelle olisi ilmaantunut uusi tyrä, joka on kovempi kuin tämä edellinen, eikä mene sisälle hellävaraisesti painelemalla. Lisäksi siitä voi laskea sydämen sykkeen. Tosin se ei ole kipeä muuta kuin painaessa, eikä kasva tai pienene vaan on kokoa ajan "vakiokokoinen" toisin kuin tämä toinen..
Leikkaus on ilmeisesti ainoa hoitomuoto, ja sen takia tekisi mieli vielä vähän miettiä.. Olis mukava kuulla erityisesti naisten kokemuksia. Onko teillä leikattu napatyrää; miten verkko kestää (vai kestääkö?), jos haluaa joskus tulevaisuudessa esimerkiksi raskautua? Tuleeko se ns. kerralla kuntoon, vai kuinka suur riski on, että tuo verkko joudutaan asettelemaan useamman kerran paikalleen?