Mikäli haluaa maksimoida palautumisjuoman antaman hyödyn, mielestäni tehokas tapa on ottaa palautumisjuoma kahdessa osassa. Tätä tapaa hyödynnän erityisesti dieetillä ollessa, jolloin rasvanpoltto ja lihasmassan säilyttäminen ovat tärkeimpiä tavoitteita:
Osa 1.
Ota heti treenin jälkeen 40-50 grammaa nopeasti imeytyvää herahydrolysaattia tai ionivaihdettua heraa, lisäksi 10 grammaa l-glutamiinia ja mahdollisesti haaraketjuisia aminohappoja (BCAA) ja vitamiinit. Tässä ensimmäisessä palautumisjuomassa ei siis ole lainkaan hiilihydraattia, joten insuliinitasot eivät pääse nousemaan, eikä siitä aiheudu kehon omien kasvuhormonitasojen tippumista. Nämä tasot kun ovat normaalia ylempänä harjoituksen aikana ja sen jälkeen.
Osa 2.
Kun ensimmäisestä juomasta on kulunut 30 minuuttia, ota toinen palautumisjuoma, jossa on n. 80-100 hiilihydraattia, malton ja dekstroosin muodossa, pilkottua proteiinia 25 grammaa, l-glutamiinia 5 g, kreatiinia 3-5 grammaa. Tämä on siis juoma, joka alkaa lataamaan kehon glykogeenivarastoja ja päästää kehon anabolisimman hormonin, insuliinin jylläämään ja viemään ravintoa lihassoluille. Keho hyödyntää saamansa hiilihydraatin erittäin tehokkaasti 40 minuutin aikana treenin päättymisestä, joten siksi on suositeltavaa ottaa tämä toinen annos tuon ajan sisällä. Näiden kahden palautumisjuoman jälkeen onkin sitten tunnin kuluttua normaalin monipuolisen kiinteän ruoan vuoro, joka jatkaa juomien aloittamaa palautumista.