Oisko
Hempukalla jämäkkää kommenttia tuohon edellisen sivun diabetes-asiaan?
Pistetään nyt linkki tonne areenalle. Eli A-talk: Voita pöytään
http://areena.yle.fi/video/1284588
Nyt sain katsottua itsekin tuon A-Talkin. Aikalailla juuri sellaista lätinää kuin osasin odottaakin. Eipä tuollaisessa lyhyessä keskusteluformaatissa voida koskaan edistää asiaa juuri mihinkään suuntaan. Lähinnä tuossa annetaan jokaiselle mahdollisuus esittää kantansa.
Puska ei yllättänyt omalla esiintymisellään. Samat vanhat dogmat lyötiin pöytään mutta onneksi sentään Fogelholm oli tukena. Muuten olisi tullut turpaan ja pahasti. Foge oli muutenkin hyvin rauhallinen ja osasi perustella kantansa. Hän on myös huomattavasti Puskaa paremmin perillä tästä uudemmasta tutkimustiedosta ja kyllähän sieltä jossain vaiheessa lipsahti myös se, että sokerit ja prosessoidut hiilarit ovat todennäköisesti tyydyttyneitä rasvoja merkittävämpi riskitekijä.
Toisella puolella esiintynyt Salmisen Kari vaikutti myös ihan pätevältä kaverilta. Hän esiintyi rauhallisesti ja antoi jopa Puskalle myönnytyksiä P-K-projektin muista kuin rasvaan liittyvistä ansioista. Salminen veti kuitenkin keskusteluun mukaan sen "näyttäkää edes yksi tutkimus!"-kortin mikä ei tuollaisessa keskusteltutilanteessa ole kovin hedelmällistä. Harvapa noita tutkimuksia muistaa ulkoa ja vaikka muistaisikin tutkijan nimen ja päälöydöksen, johtopäätösten teko vaatii myös itse tutkimuksen ja etenkin käytettyjen menetelmien kriittistä tarkastelua.
Pronutritionist on ottanut kantaa noihin meta-analyyseihin ja kuten havaitaan, jopa näiden "kohuttujen" tutkimusten tekijät ovat sitä mieltä että vaikka tyydyttynyt rasva ei todennäköisesti olekaan itsenäinen sydän- ja verisuonitautien riskitekijä, sen vaihto pehemeisiin rasvoihin on terveyden kannalta edullista. Myös Christer Sundqvist on blogissaan
tarkastellut tarkemmin Salmisen mainitsemaa ranskalaisten rasvasuositusta ja eihän se mennytkään ihan niin kuin ohjelmassa esitettiin.
Sitten oli tapaus Somppi. Hän ilmeisesti kuvitteli että tiukkasävyinen ja ankara puhuttelu korvaa puuttuvia perusteluja. Ja jos ei auta niin aina voi huutaa ja pojitella. Eihän siinä, hyviä pointteja mm. se, että potilasta pitää aina kuunnella ja on myös hyvä että joku lääkäri uskaltaa suositella hiilihydraattien korvaamista rasvoilla. Varsinkin jos se tuottaa tuloksia. Mutta kyllä ne argumentit olivat niin kirurgimaisia kuin olla voi. Ihminen on puoleksi tyydyttynyttä rasvaa => pakko olla turvallista. Kalkkeutunut verisuoni kilisee purkissa => kolesterolilla ei voi olla osuutta asiaan. Ja mitä kovempaa sitä purkkia ravistaa niin sen pätevämpää on argumentointi

Noh, onneksi kirurgeille jää vain se verisuonten puhdistus/leikkaus ja varsinaiset tutkijat selvittelevät niitä tarkkoja molekyylibiologisia mekanismeja ateroskleroosin taustalla.
Kyseinen raportti on täynnä spekulaatioita ja poliittista tuubaa.. lyötyy kyllä netistä. Ja kirjoittajia siinä on vain muutama, eikä se ole käynyt läpiin mitään vertaisarviointiprosessia. Yhdysvaltoihin on perustettu toinen asiantuntijaryhmä ruotimaan ko. raportin virheitä.
En epäile, etteikö näin olisi mutta voisiko aiheesta lukea enemmän jossain muualla? Ellei tämä ole jotain sisäpiirin tietoa? Onko tuossa "toisessa asiantuntijaryhmässä" niitä Harvardin ravitsemusguruja, jotka käsittääkseni ovat viime aikoina korjailleet paikallista ravitsemuspyramidia rasvaystävällisempään muotoon?