Ajattelin kahden vuoden tauon jälkeen alkaa taas nostamaan punttia, ja aikoinaan tuli tämä ohjelma sekä tutuksi että hyväksi todetuksi.
Edit. Sitä vielä piti kysyä, että onko tämä ohjelma kannattava ratkaisu sellaiselle, joka treenaa pari kertaa viikossa Lukkopainia?
Et tule jaksamaan kun progressio kasvaa tarpeeksi. Lukkopaini on hyvä lajipohja kyllä salinkäynnille, valitset vain itsellesi mahd lajin kannalta hyviä liikkeitä joissa voit progressiivisesti kasvattaa voimaa: Kyykky, rive, työntöpunnerrus, tempaus, mave, leuat.
Esimerkkitreeni: Oletettu kyykkymaximi 160kg, oletettu työntömaximi 110kg
lämmittelyt, kyykky: 10x40kg, 6x60kg, 3x80kg, 3x90kg, 3x100kg, 3x115kg, 1x130kg, 1x140kg
työntöpunnerrus: lämmittelyt, normaali pystypunnerrus 6x40kg, 6x50kg, työntöpunnerrus 3x70, 3x75, 3x85, 1x 90, 1x100kg
ei bodytreeniä, vaan suoranaista voimaa, jota voit hyödyntää lajissasi. Älä vedä koskaan sarjoja tai treeniä täysin loppuun.
Käsitreenit ja muut yksiniveliset liikkeet voit skipata lähes täysin.
Ota myös erillisiä nopeusvoiman harjoituksia kun mahdollista. esim kehonpainolla tehtäviä räjähtäviä liikkeitä, sprinttejä ja pienten vastusten, esim 2-4kg kuulan heittoa eteen, taakse, pään yli jne jne. Tsemppiä treeneihin.