Vastauksia kaikkiin väitteisiin yms. eli 23,5 v, pituuskasvu onnellisesti ohi, mitat maraton treenistä syntyneen 2 vuotta kestäneen syömishäiriön seurausta. Pilleriosasto on kunnossa. Rasvaprosentti on alhaalla, ei mitattu aikaan, mutta esim ennen maratonia 55 kilosena oli 5.
Koska keho on nyt jatkuvassa puutostilassa, ei ole sitä materiaalia, mistä rakentaa uutta kudosta. Osteoporoosin hoitoon sopiva luita kuormittava liikunta esim kävely, riittävät kalkit, vitamiinit ,etenkin D, ja mineraalit. Myös rasvoja pitää olla, nyt en oo 2 vuoteen käyttäny, jolloin D ei imeydy, mikä taas vaikuttaa kalkin imeytymiseen.
Massaa on tarkoitus saada lisää järkevällä safkalla, ei kinkkibuffetti-dietillä.
Jos jollain valmista esimerkkiä tai ehdotuksia safkoista, ateria suunntelmasta, otetaan mielellään vastaan, vaikka yksi suunnitelma jo onki.