Taattua laatua nuo Archeyn kommentit. Ei vittu mitä idiotismia useammassakin ketjussa. IMO.
Jos tämä komenttisi on osoitus jostain ylivertaisesta älystä, niin pakko myöntää että meni yli hilseen se älyllinen pointti.
Ehkä soutukone tai crossari sopii pappa ikään tulleille hieman paremmin.
Mistä Hulkki hommasi köyttä ja minkä sorttista ? Paksu hamppuköysikin varmasti ajaa asiansa aivan hyvin, mutta nuo muoviköydet
saattaa olla jopa halvempia.
Soutukonessa ja crosstrainerilla on ihan hyvä vetää alkulämpöjä, mutta eivät ne vastaa lämmittelyä vapailla painoilla tai taljoillakaan.
Tervetuloa vetämään yhteisiä treenejä väitän että hyydyt aika äkkiä.
Tarkoitan vain omalla köysi kommentillani etten tajua miksi nuo tai vaikka kahvakuulat olisivat niin ylivoimaisia tavalliseen lämmittelyyn tai trrenaamiseen nähden että sillä voitettaisiin tilantarve ja niiden muut negatiiviset puolet.
Paras tapa lämmitellä voimaharjoitteluun on lajinomaisesti periaatteessa samoilla liikkeillä ja välineillä millä se treenikin tullaan suorittamaan.
Itse teen 10min cross tranerilla ja tai soutukoneella, sen jälkeen teen yhden pitemmän sarjan noin (70% harjoituspainoista) jokaiselle lihasryhmälle kayttäen taljoja, käsipainoja ja muita hyvin helposti käyttöön otettavia salivälineitä.
Samalla saan nelijakoisella ohjelmalla esim. alataljaa, vipunostoja, hauiskääntojä, ojentaja puristuksia tms. nelisen kertaa viikossa ja liikkeiden liikeradat hioutuvat entisestään.
En käsitä mitä lisäarvoa olisi vatkata noita köysiä, vaikka voisin niitä kokeillakin jo sellaiset olisi salilla, mutta tuskin ne kuitenkään vastaavat koko kropan lämmittelyä voimaharjoitteluun tarkoitetuilla välineillä.