Rasvanpoltossa toimivat empiiristen havaintojen mukaan melko tasaväkisesti, HIIT:ssä pääsee ajallisesti niin paljon vähemmällä.
Totta tosin, että kun HIIT:iä tehdään, on syytä jalkatreeniä hieman keventää tai ainakin ajoittaa HIIT:n kannalta optimaalisesti.
Kuulun Powerhousun kanssa samaan lähtöarvoisesti paskan peruskunnon omaavaan porukkaan ja myös omasta mielestäni hölkkääminen on alkuun hanurista, koska kunto on paska. Kunnon parantuessa hölkkääminen helpottuu, mutta on sitten taas hanurista ollessaan niin uskomattoman tylsää. Veljeni taas harrastaa juoksua puntin ohella ja on muutaman maratoninkin juossut, joten kukin tavallaan.
Omalla kohdallani ylivoimaisesti paras (l. mukavin) peruskunnon harjoittelumuoto on rullaluistelu.
Varmasti palaa kaloreitakin jonkin verran ja hiljaakin luistellessa vauhtia on sen verran, että vauhtituntuma on aivan toisesta maailmasta kuin hölkätessä, eikä tylsyys iske samalla tavalla pitkälläkään lenkillä.
Ei siis kannata hampaat irvessä hölkätä tai HIITata, jos ei tunnu omalta jutulta. Parempi on etsiä se itselle mukavin tapa, jolla saa tavoitteet toteutettua, olivat ne sitten rasvanpoltossa ja/tai peruskunnon kohottamisessa.
Eli laput pois silmiltä, kaikenlaisia kuntoilumuotoja nyt on maailma pullollaan ja lisää voi keksiä vaikka joka päivä.