Näin jonkin verran mielenterveysongelmien kanssa puljanneena sanoisin, että se ruokavalion laittaminen kuntoon on tärkeintä, mitä voit nyt tehdä. Lueskele tuota ravintopuolta reippaasti, ja syö 1) tasaisin väliajoin 2) riittävästi. Pidä huoli, että saat todella paljon rasvaa. Sen lisäksi D-vitamiini ja kalaöljyjen runsas kulutus voivat auttaa jaksamaan, varsinkin nyt, kun alkaa taas tämä kaamos hiljalleen vaania. Liikunta auttaa hyvin mielenterveyden kanssa, mutta ota nyt silti chillisti. Jos poltat itsesi loppuun, ja huonossa tapauksessa ylirasitat itsesi ja makaat seuraavan kuukauden sängyssä, ei se varmasti auta pollan kanssa.
Sen lisäksi tuo ulkonäkökeskeinen liikunta, kuten sanottua, ei tosiaan ole se oikotie onneen. Kysy keneltä vain tahansa pakkislaiselta, täällä kaikki ovat enemmän tai vähemmän tyytymättömiä peilikuvaansa. Se pysyvä ja oikea tapa laihtua on hidas, ja se ei välttämättä peilikuvassa näy, kun tuijotat sitä samaa näkymää joka päivä. Sen takia kannattaakin tehdä perinteinen valokuvaus: ota samassa paikassa ja valaistuksessa valokuva itsestäsi (sivulta, takaa, edestä), jännittämättä lihaksia. Ihan ryhdikkäästi vain seisot. Sitten otat vaikka parin viikon päästä uudestaan kuvat. Ja taas uudestaan. Valokuvat kertovat konkreettisen totuuden.
Tsemiä laihdutukseen: ei se ole homma eikä mikään, kun asenne ja ruokavalio on kunnossa. Itse vedin puolessa vuodessa 28kg pois silavaa, eikä se nyt vaatinut muuta kuin pientä ruokavalion hiomista. Kun sen tekee oikein, ei se dieettaaminen edes näy jaksamisessa, voimatasoissa tai lihasmassan menetyksessä.