Mites isukat ja äitykät, kun olette ostaneet lapsillenne puhelimia, niin onko noissa jotain mitä kannattaa huomioida? Kyseessä kuusi vuotias, joten mitään överi kallista ei ole...
Ei nyt suoranaisesti valokuvausta, jota sitäkin harrastan, mutta sinne päin. Mut tuli otettua (vahingossa) hieno kuvakaappaus Suomen pelistä, it's all about the timing
Microsoft Surface Laptop 1.gen kesällä 2017 hankittu.
-i7-7660U
-16gb
-1tb ssd
-13.5" 2256 x 1504
-akku 14.5h (3.5 vuoden käytän jälkeen silti n. 10 h kestää akku)
Todella...
Tällaiset synkkausongelma puhelimessa, osaako joku auttaa:
Minun ja puolison kalenterit eivät synkkaa keskenään tai erityisesti Samsung A70 puhelimesta laitettu...
Eli olisin uutta konetta kasaamassa ja ajattelin listata osat, mitä ajattelin laittaa. Jos joku viitsisi esim katsoa sopivatko osat yhteen ja olisiko joitain parempia...
Tuli eilen pistettyä tilaukseen Nano ja yön yli nukuttua aamulla piti soittaa NetAnttilaan ja vaihtaa Nano Creative Zen V Plussaan. Nanossa kauhistuttaa tuo iTunes ja vaikka Winampilla voi siirtää musiikkia niin entinen soitin kun oli Creativen niin tykäistyn kyseisen valmistajan soittimiin. V Plussassa on myös radio ja jonkun verran halvempi ja musiikin voi siirtää resurrien hallinnan kautta.
Hienoa. Pistäpäs, vielä kerkiä vaihtaa Nanoon :D Saattaisi NetAnttilan porukalla mennä hermot jos vielä vaihtaisi.
Edit: Tuli Huuto.netissä pyörittyä ja Nanoon olisi saatavila autosarjaa missä Nano pistetään telineeseen ja telineessä on langaton FM lähetin eli radion kautta voisi kuunnella MP3:sia. Helvetti soikoon. Olen kyllä ihan toivoton kun jotain on ostamassa varsinkin jos useampi tuote mistä valita. Hirveä vatvominen ja jos jotain päättää niin mieli muuttuu vielä monta kertaa.
Apple iPod Nano on niin ohut, että sitä voi kuljettaa jopa lompakossa. Isot näppäimet ja mainio hakupyörä ovat vertailun kätevimmät. Virhepainalluksia saattaa silti sattua liikkeellä oltaessa. Soitin toimii sekä Windows- että Mac-koneissa, mutta se vaatii aina iTunes-ohjelman. Yhdistelmä toimii kuitenkin hienosti sekä musiikkia hankittaessa että hallittaessa. Valikoihin saa suomenkieliset tekstit. Valokuvat näyttävät tarkoilta ja kirkkailta mutta aavistuksen haaleilta. Kuulokkeet ovat vertailun parhaita, vaikka ne soivatkin hieman ohuesti ja räikeästi. Akussa riittää virtaa jopa vuorokaudeksi
Creative on pieni mutta tukevan oloinen soitin. Musiikin ja valokuvien lisäksi se toistaa videoita ja toimii radiona. Ääntä voi myös tallentaa vaikkapa stereoista tai sisöisestä mikrofonista. Väikka radio on vertailun laadukkain, häiriöt kiusaavat esimerkiksi junamatkalla. Suomenkielisiä valikkotekstejä on helppo lukea, mutta valokuvat ja etenkään videot eivät näy kovinkaan tarkasti. Värit toistuvat kuitenkin täyteläisinä. Creative toimii ulkoisena levynä, mutta sen mukana tulee silti peräti neljä ohjelmaa. Vakiokuulokkeiden ääni on sieman kihisevä ja ahdas, mutta silti yksi vertailun parhaita
Varmistakaa vielä. Itunesiin pystyy siirtämään koneella valmiiksi olevat biisit ja sieltä sitten ipodiin? Soitin harkinnassa, eikä ole aikamusta ostaa noita biisejä, kun ilmaiseksi saa ladattua.
Varmistakaa vielä. Itunesiin pystyy siirtämään koneella valmiiksi olevat biisit ja sieltä sitten ipodiin? Soitin harkinnassa, eikä ole aikamusta ostaa noita biisejä, kun ilmaiseksi saa ladattua.
Ittellä oli samantyyppinen ongelma ton Ipodin näkymisen kanssa, mutta syynä olikin sitten se että koska mulla ei ole C-asemaa ollenkaan niin Ipod oli sitten automaattisesti C... ja jostain syystä silloin Itunes ei sitä myöskään nähnyt. Kun vaihdoin Ipodin olemaan asema H niin jopas alkoi toimia. Enkä ole ainoa jolla tämä ongelma on ollut... tätä pikku probleemia kun ei Apple ilmeisesti ole tiedostanut, ei sitä ainakaan niitten help-sivuilta löydy. Muuten on kattavat helpit kyllä Applella, kannattaa katella nekin.
Tohon kirjastoon lisäämiseen en osaa vastata mitään, se on aina toiminut
Nyt on sitten kolmet halpis-mp3-soittimet hajalla. Olisiko kenelläkään ehdotuksia kestävään ja toimivaan soittimeen? Kestäisikö esimerkiksi iPod Nano 2 gt:n muistilla salillakäyntiä?
Creative Zen Vision:M 30GB... Vieläkään kenelläkään käyttökokemusta? Tuollainen saattaisi tulla hankittua, hintakin suht halpa noin suuren kapasiteetin soittimelle, 249e. Soittimella toimii vaikka mikä: ääni/kuva/video/sanelin/FM.
Toimiiko soitin mahdollisesti massamuistilaitteena? Ainakin sellaisen kuvan olen itse saanut eri sivuja lukiessa, tosin tietotaitoa ei juurikaan löydy. Jos toimii ohjelman kautta, onko ohjelma helppokäyttöinen eikä kuin Applen iTunes (siis ei lisäile biisejä automaattisesti soittimeen tai muuta vastaavaa.) Onnistuuko soittimella tiedostojen palautus takaisin omalle koneelle tai siirto kaverin koneeseen?
Soitin omalla kohdalla tulee aktiivikuuntelutarkoitukseen, sekä videoiden katsomiseen (tukee mm. divx- ja xvid-toistoa), ehkä myös satunnaiseen radion kuunteluun, ei kuitenkaan kulje mukana salille.
Kuulokkeet ovat erikseen itselläni, joten mukana tulevat voi heivata vaikka siskolle. :D Kuunteluun käytän Kossin Spark Plugeja tai vaihtoehtoisesti Porta Proita.
Niin siis onko kukaan nyt onkinut tätä helmeä(?) kaupan hyllyltä (tai netistä) käsiinsä?
Tätä kohtaa en ymmärtänyt arvostelussa, en tosin lukenut artikkelia, ehkä siellä oli asiasta lisätietoa. No kuitenkin iTunesia ei ole pakko käyttää, toki se ei toimi Media Playerillä, mutta homma hoituu esim. ilmaisella MediaMonkey ohjelmalla.
Ja flash muistit ovat usein paljon pienmempiä kuin kiintolevylliset soittimet. Ja käsittääkseni ipod nanoa ei voi käyttää muistitikkuna vaikka flash soitin onkin.
Faidralle:
Minulla on zen micro photo, jolla ei ole eroa perus zen microon muutakuin värinäyttö. Olen ollut ihan tyytyväinen soittimeen, ei ole mitään vikoja ja creativen tietokone ohjelma jolla laitetaan musiikkia soittimeen on todella yksinkertainen.
Mutta mutta jos olisin tällä hetkellä soitinta ostamassa kääntyisin luultavasti ipod nanon puoleen, sillä se on todella pieni ja varsinkin nykyään kun siitä on tullut 8gb:n malli.