Vähän uppia aiheeseen.
Päätinpä sitten itsekkin alkaa tekemään oman kehon harjoituksia.Nämä ovat ihan uusi juttu,mitä nyt kouluaikoina kiikuttiin jossain rekkitangossa.
Sali-hommiin on tullut hivenen motivaation puutetta,joten katsoin parhaimmaksi siirtyä näihin ja voi vittu mikä meininki!
Ensinnäkin pistoolikyykky oli jo itsessään todella huvittavaa meininkiä,tasapaino ei meinannut kertakaikkiaan pysyä millään.L-seat liikettä yritin mutta enhän mä perkele pääse edes siihen.
Samaten dragon flag:ssa sain jalkoja laskettua about 20 senttiä,sitten tuli noutaja.
Pelkkä käsillä seisonta seinää vasten puoli minuuttia on haastavaa,oman painon huidellessa 104kg tietämillä.
Myöskin tämä nojavaaka ja sen ensimmäinen harjoittelu asento jos näin voi sanoa"frog stand"oli kymmenen sekunnin jälkeen täyttä tuskaa.
Etunojapunnerrukset jalat seinää vasten sentään meni mallikkaasti,samoin sulelluspunnerrukset.
Puhumattakaan mistään etuvaa-asta ja muista,uskon että haastetta riittää ja laitan vaikka päivitystä muutaman kuukauden päästä onko mitään edistystä tapahtunut
No niin..viitisen viikkoa on harjoiteltu ja pistoolikyykkyjä menee pysäyttäen alhaalla ja puristamalla ylös 5:si toistoa oikealla ja 4:jä vasemmalla.Aloittaessa ei mennyt yhtään,tasapainon pettäessä.
Harjoittelin aluksi pitämällä kämmentä seinää vasten ja lopuksi yhtä sormea ja ala-asennossa tasapainottelu teki eetvarttia.
Nojavaaka on kehittynyt siihen pisteeseen että L-istunnasta pääsen "tuck plancheen" jossa pysyn noin kymmenisen sekunttia.Tosin kädet voisi olla suoremmassa ja lantio hivenen korkeammalla.
Harjoittelussa olen käyttänyt jonkin verran apuna punnerruskahvoja,ihan vaan säästääkseni ranteita,koska alkuun varsinkin ne olivat tosi kovilla.
Etuvaaka harjoittelu on "advanced tuck"eli selkä suorana pisteessä ja pysyn siinä noin 20 sekunttia,mutta heti kun alkaa suoristamaan rinnan päältä jalkoja,tulee noutaja varsin nopeasti.Leuanvedoista on tullut helpompia ja yläasennossa "sahaaminen"sivulta sivulle on hauskaa puuhaa.
Saan myös roikkuen tangosta puristamalla jalkaterät tankoon,toki koivet voisivat olla suoremmassakin.
Mutta mikä on ollut yllätys niin ylivoimaisesti parhaiten on kehittynyt "Dragon-flag" saan tehtyä yhden hitaan toiston,vaikkakin selkä voisi olla enemmän kaarella.
Vapaa käsilläseisonta on noin 5:s sekunttia.Olen huomannut että kannattaa harjoittelussa olla rohkeasti ainakin puolen metrin päässä seinästä ja että sormilla on aikamoinen vaikutus tasapainon pitämiseen.
Sormien varaan ei anna vielä nivelet myöten nostaa koko painoa.
En ole pitänyt mitään kaavamaista muottia harjoittelussa vaan tehnyt siltä kuin on hyvältä tuntunut,jättäen "liikkeet" vajaiksi,puristamatta kaikkea mitä löytyy.
Onhan tämä kuitenkin vielä aika räpellystä,mutta hauskaa puuhaa..jatketaan harjoittelua.