Tuli tehtyä tällainen P.H.A.T.-ohjelma itselleni tulevaisuutta varten. Mitä mieltä joku kokeneempi on? Ja sori jos lontoon murre häiritsee voin tehdä myös kotimaankielisen version. Tätä tulisi tehtyä sitten 5-6 sykliä kovaa ja sitten kevyt viikko ja uusiksi.
1. Legs
• Squat 7x4-6
• Calves Stand 2x6-10
• Calves Seated 2x6-10
• Hanging Leg Raise 3x12-15
Alko itekkin tää kiinnostaan, mutta onko tuossa Nortonin ohjelmassa tarkoitus, että tehdään kaikki nuo liikkeet noissa voimapäivissä? Vai ymmärsinkö tämän oikein - "only use one power movement for lower body, presses, and pulls/rows, i.e. don’t do squats and front squats in the same workout" - että tehdään vain yksi liike?
Alko itekkin tää kiinnostaan, mutta onko tuossa Nortonin ohjelmassa tarkoitus, että tehdään kaikki nuo liikkeet noissa voimapäivissä? Vai ymmärsinkö tämän oikein - "only use one power movement for lower body, presses, and pulls/rows, i.e. don’t do squats and front squats in the same workout" - että tehdään vain yksi liike?
Joo eli just niin kuin Römmi sano. 1 voimaliike, oli se sitten penkki, mave, kyykky, leuat, soutu tai mikä vaan. Sitten noi loput on avustavia. Mutta noissa voimapäivissä siis tehdään nuo kaikki liikkeet, jotka siinä ovat.
Itekin olen nähnyt kyllä porukan tekevän juuri 1.Rinta/selkä 2.Jalat 3.Olkapäät/kädet. Eräs Nortonin valmennuksen alaisena ollut natukehari ja nykyään valmentajaitsekin - Paul Revelia ainakin jossain haastattelussa kertoi käyttävänsä tuota jakoa.
http://www.bodybuilders.com/paul-revelia.html Tuolla on näkyvissä tuo Paulin ohjelma ja uskon, että toimii kans, koska Nortonin suojatti on. Ja jos ei toimi niin sitten vaan jotain fiksuasta niinku Vee sanoi.
Toi oli mullakin ongelma välillä, mutta yleensä kaikki kivut lähti ekojen lämmittyleiden aikana eikä voimatasoissa ollu mitään erikoista. Eli ilmeisesti ehdin palautua, vaikka lihat vähän arkana olikin. Toki yksilöllistä.
4vko kohta takana ja hyvältä tuntuu. Itellä on myös lihat kipeenä yläkropan voimapäivänä tosta rinnan ja käsien hypertrofiapäivästä, mutta voimatasoihin ei ole vaikuttanut. Vähän sama kuin vee-illellä ,että kivut lähtee lämppäreiden aikana.
Niin, lihaksienhan on todettu palautuvan rasituksesta 48h aikana. DOMSit siellä on ja ne eivät taas vaikuta itse niihin voimatasoihin. Ja jos treenaa suht samoihin aikoihin niin tuon rinta/käsitreenin jälkeen on 48h tuohon voimatreeniin. Tietty se palautuminen on yksilöllistä, mutta tuo on muistaakseni se keskimääräinen palautumisnopeus.
Noniin 5 viikko alkoi tänään ja yläkropan voimatreeni takana. Pientä tukkoisuutta ilmassa oli tänään. Selkä kulki hyvin, mutta käsipainopenkissä oli jo aika piukkaa. Tähän tosin vaikutti se, että olin yövuorossa ja nukuin tosi huonosti päivällä. Heräsin tunnin välein ja sit lopullisesti klo 15 ylös ja neljältä salille... Vähän meinaa myös nokka vuotaa joten liekkö flunssa tulossa. Pitää kattoo miltä huominen treeni tuntuu ja jos on tukkosta jaloissa niin otan sitten ens viikon deloadia.
Muuten kyllä oon tosi tyytyväinen systeemiin ja tykkään kyllä ohjelmasta.
Edit: Tuo käsipainopenkki meinaa vähän muodostua ongelmaksi kun 45kgllä meni 2vko sitten kevyesti 3x5 ja sit siitä seuraavat painot pomppaa 52.5kiloon ja siitä seuraavat ovat 66kg.. Otin viikko sitten 52,5kgllä 3x3 ja nyt meni tänään 2x4 ja 1x3 . Liekkö sitten vähän liian kova korotus tuli, mutta onneksi salin ylläpito tilasi uusia käsipainoja ja sieltä pitäs olla tulossa jotkut 48kg ja 56kg niin on sitten tohon välillekin painoja...