Ei se aluksi minullakaan tahtonut ottaa muualle kuin selkään. Mutta kun tosiaan keskittyy tekemään sen vatsalihaksilla ja rutistaa ihan loppuun asti ylöstullessa, niin kyl se sitten tuntuikin jo enemmän vatsalihasliikkeeltä.
Meikäl on ollu kyseinen laite jo pari vuotta mut en oo koskaa käyttäny, käytin tossa pari päivää sit ekan kerran ja aika pirun kipeeks sai vatsat rullattuu :P
Pitääkö voimapyörässä pitää kädet täysin suorana eteenpäin vai vähän koukussa? Entäs pään asento? Katse tiukasti eteen että venyttää kunnolla vai onko väliä vaikka katsoo alaspäin? Eilen tein olovanansa loppuun asti ja kyllä jonkinmoinen polte jälkeenpäin tuntukin mutta ei aamulla oikeenstaan kipeenä yhtää:(
Sitä että vatsalihaksilta katoo pito ja selkäranka notkahtaa mutkalle, ku tossa sitä pitäis pitää vatsojen avulla suorana ja lopussa vielä kyyristää. Ite löysin kunnon tuntuman ku laitoin 10kg limpun niskaan ja aloin tekemään "kissanselkää" liikkeen lopussa. Ja mun mielestä ei oo juurikaan väliä onko kädet ihan suorana vai koukussa, kuhan keskittuu noisemaan ylös vatsojen eikä käsien avulla..
Jos voimapyörä polviltaan tehtynä tuntuu liian kevyeltä, niin maailman kovimman vatsalihasliikkeen siitä saa tehden sen "seisten", eli siis päkiöiltä. Silloin kannattaa mitata itselleen (omille voimille) sopiva etäisyys seinästä tai jostain muusta kiinteästä esteestä ja rullata esteeseen asti ja siitä takaisin lähtöasentoon. Näin saa valtavan tehokkaan vatsatreenin ilman että rojahtaa ensimmäisellä toistolla nenilleen lattiaan.
Intersportista itäkeskuksesta, eli varmasti myös monista muistakin löytyy, muistaakseni 12,90€ ja merkki Adidas. Kelpo laite, oikein tukevan oloinen vaikka onkin muovinen.
kuntopallon päälle vaan niin että kyynärpäät tulee pallon päälle ja polven vain osuu lattian . siitä työnnät ittees eteenpäin..10 kertaa minuutin oleskelu tekee gutaa vatsaan
Yritin tuolla aloittelijoiden osios tätä kysäistä mut ei tuntunut olevan kellään tietoa.. Nii että ottaako voimapyörä enemmän syviiin vai pintavatsalihaksiin? Tuskin ainakaan millään etunojas pitämisellä saa vatsoja niin kipeeksi ku voimapyörällä. Tai en mä ainakaan saa, jesus!!
Jos kerta viisi ei tunnu missään ni tee sit vaikka 3x8-10.
Suosittelen tossa liikkeessä, että kun rullaat ihan alas, niin älä rullaa kokonaan ylös, vaan reilu puoleen väliin ja takaisin lattiian. Tällä tavalla itse saan kunnon rasituksen. Tekniikka on nii tärkeä tässä liikkeessä.
Kai kaikki ottaa enemmän pinallisiin lihaksiin. Syvät saattaa pikkasen rasittua siinä sivussa jos oikein yrittää tai tekee jotain tiettyä liikettä. Voimapyörää tehdessä varmaan tulee rasitusta pikkasen syviinkin mutta ei ole varmaan olemassa vatsalihasliikettä joka ei rasittaisi enemmän pinnallisia kuin syviä vatsalihaksia. Napatanssi on sitten asia erikseen. Syvien vatsalihasten on käsittääkseni vain tarkoitus säädellä vatsaontelon tilavuutta.