Off-topic 24h - Ihmettele maailmaa ja anna keskustelun virrata vapaasti

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Bisley
  • Aloitettu Aloitettu
Meta title: 💥 Off-topic 24h – Kaikki mikä ei sovi mihinkään muualle, mutta on pakko sanoa

Meta description: Keskustelua arjesta, ilmiöistä ja randomeista jutuista ympäri vuorokauden – auki kaikelle mitä mielessä liikkuu.


On varmaan kyllä hieno (ja kallis…) moottoripyörä toi Ducati Superleggera V4 Centenario. Todella kevyt ja tehokas pyörä ja mikä tärkeintä ilman turboa. Noi tehokkaimmat nykypyörät on vaan jo olleet kymmeniä vuosia liian tehokkaita ja kun ihminen (kuski) ei enää ehdi tai osaa reagoida esim. siihen että se pyörä keulii ympäri sekunnin kymmenysosassa niin tarvitaan kymmenen eri elektronista avustinta.

Oma pyörä painaa 215 kg ja tehoa on ”vaan” 80 hp, mutta se on vaan hyvä kun olen tällainen aloitteleva katumoottoripyöräilijä. Enduro- ja crossipyörillä olen kyllä useita vuosia ajellut. Ei mitään ajoavustimia ja ei edes ABS-jarruja. Omasta mielestä ihan hyvä vaan kun ei ole mitään ylimääräisiä juttuja toki ABS olisi hyvä olla. Tässä on vielä ihan analoginen kierroslukumittarikin ja nopeusmittari on digitaalinen. Ei kuitenkaan mitään järkyttävän kokoista tablettia/kosketusnäyttöä kuten nykypyörissä on tapana.

Kun olen ensin tällä Hyosung GT 650R:llä vähintään tämän ajokauden ajanut niin voi jossain vaiheessa olla että hankin tämän lisäksi toisen isomman pyörän, mutta tätä en myy vaan pidän itselläni. Moottori on sama kuin Suzuki SV 650:ssä jne.

Aprilia RSV 1000R Factory Edition olisi se minun budjetillekin sopiva italialainen herkku noin 15-20 vuoden takaa V2 moottoreineen. Öhlinsin iskarit, Brembon radiaalijarrut, takovanteet jne. Tehoa ihan varmasti riittävästi ja kevyempi kuin nykyinen pyörä.

Tässä pari kuvaa omasta Hyosung GT 650R vm. 2015 pyörästäni. Se oli tänään ekaa kertaa käynnissä talvisäilytyksen jälkeen. Kuvat on viime vuoden kesäkuulta kun ostin sen silloin 3000 eurolla (oli ajettu vaan 2000 km). Erittäin halpaa harrastaa moottoripyöräilyä tällä. Monen pyörän arvo putoaa puolet enemmän kuin tämän hankintahinta ekan ajokauden aikana… 😉




 
Onks pakko meikata jos ei vaan oo homo

sitä vain jos tuo on arkimeikki niin mikä on se kun lähtetään juhliin

jannulla kun hajuvettäkin kolme! suihkausta arkena, Minä käytän sitäkin onely yhten juhliin lähdössä, jos silloinkaan, eli kapakkaan

ja puna poskille hoituu a)polkupyöräilelemällä siirtymä, riippuen kelistä b)keskioluen vaikutuksesta eli c)luonnollisin GEInoin #naturaali
 
ja mistä tuo tuollainen vidio oli minun pentagramiin eksynyt?

olikohan maustettyttösten GAYkalla tuollaiseen altistavia henkilöitä läsnä
 
onko tuo amerikka ollut oikeasti noin raakaa kasvua?


huhhuh.webp
javieläkerranhuhhuh.webp
 
onko tuo amerikka ollut oikeasti noin raakaa kasvua?

Inflaatiokorjattuna ja valuuttamuunnos tehtynä tuo tarkoittaisi, että olisit vuonna 2000 alkanut laittamaan säästöön 1385 markkaa kuukaudessa.

E: eiku ei tekoäly tehnyt inflaatiokorjausta. Yli 2000 markkaa nykyistä ostovoimaa silloisella 1385 markalla. Isoja rahoja!
 
Viimeksi muokattu:
aika hurja kyllä pitäisi olla tuo rosentti että päästää laskelman lopputulemaan, kunnei etes kynmenen piisaa

Nimetön.webp
 
Back
Ylös Bottom