- Liittynyt
- 15.4.2003
- Viestejä
- 112
Itsellä kans alkaa tuntua useamman toiston jälkeen alaselässä vaikka yritän pitää mahdollisimman suorana ja tiukkana paketin. Mikä neuvoks?
Ei mielestäni ole juuri muuta keinoa kuin vatsalihasten maksimaalinen jännitys läpi liikkeen. Selän väsyminen on merkki siitä, ettei paine ole tarpeeksi vatsalihaksilla, jolloin liikkeen rasitus siirtyy selälle. Juuri selän rasittuminen on hyvä indikaatio siitä, onko vatsalihakset tarpeeksi vahvat kannattamaan läpi liikkeen. Selän Kipeytymistä ei (ainakaan minulla) ole tapahtunut sen jälkeen, kun sain vatsalihakset tarpeeksi vahvoiksi.

no ei kai sentään.. kyl ton liikkeen pystyy tekeen ilman loukkaantumisiakin. varmaan paras mahdollinen vaihtoehto nimenomaan polville on se, että tekee liikkeen pitäen polvet esim. venyttelymaton päällä.. helpottaa huomattavasti.;) ja toki vaikuttaa sekin, että tanko pääsee liikkumaan puhtaasti ilman ylimääräistä kitkaa. ettei tarvi sit repiä sitä tankoa sieltä polvien avulla..